Teszt szöveg | ||
Az ön kosara üres.
2=1 Házas Misszió
AcadeMe Publishing
Apologetica Könyvkiadó
Caeta Könyvkiadó
Danica Könyvkiadó
DE Magyarország a középkori Európában Kutatócsoport
Debreceni Egyetem Történelmi Intézet
Design Media Publishing
Egely
Erawan
Erdély Történeti Alapítvány
Fátyol Kiadó
Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Filmtett Egyesület
Hermeneutikai Kutatóközpont
Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány
JEL Könyvkiadó
JEL-Odigitria Kiadó
JEL-Sarutlan Kármelita Nővérek Magyarszék
JEL-Sarutlan Kármelita Nővérek Rendje, Marosszentgyörgy
Jézus Kistestvérei Női Szerzetes Közösség
Koinónia Kiadó
Lectum Kiadó 2008-ig
Magyar Képzőművészeti Egyetem
Martinus Kiadó
Maximus Kiadó
Napkelet Bölcseleti Iskola
Oander
Ős-Kép Kiadó
OSKAR Kiadó
Projectograph Kiadó
Prospero
Quintus Kiadó
Rézbong Kiadó
Sarutlan Kármelita Nővérek
Savaria exkluzív kiadványok
Savaria University Press
Szegedi Középkorász Műhely
Új Város Alapítvány
Universitas Kiadó
Zsaka Design
Miért becsült az ár?
Az ár azért becsült, mert a rendelés pillanatában nem lehet pontosan tudni, hogy a beérkezéskor milyen lesz a Forint árfolyama az adott termék eredeti devizájához képest. Ha a Forint romlana, kissé többet, ha javulna, kissé kevesebbet kell majd fizetnie.
Miért nem adják meg egészen pontosan a beszerzés időigényét?
A beszerzés időigényét az eddigi tapasztalatokra alapozva adjuk meg. Azért becsült, mert a terméket külföldről hozzuk be, így a kiadó kiszolgálásának pillanatnyi gyorsaságától is függ A megadottnál gyorsabb és lassabb szállítás is elképzelhető, de mindent megteszünk, hogy Ön a lehető leghamarabb jusson hozzá a termékhez.
|
Rövid leírás:
A 14-15. századi hatalmi elit öszszetétele és a politikatörténeti események láncolata megismerésében segít a Perényi család terebesi ágáról készült monográfia.
Hosszú leírás:
1386-ban Perényi Péter volt árvai várnagy elnyerte Mikóházát. 2018-ban a Mikóházáról származó Novák Ádám Péter utódairól, a terebesi Perényiekről írott értekezésével – amely jelen kötetnek az alapját képezi – megszerezte doktori fokozatát. A szerző le sem tagadhatná, hogy a hajdani füzéri uradalomban nőtt fel.Nováknál „jó kezekben” van a család története, úgy ismeri a kisfaludi révet, Csorbakő tartozékait, az Ósva patakot és a petőszinyei templomot vagy a szentmiklósi udvarházat, mint a tenyerét. 600 éve még Perényi János nagyuram is maga mellé vette volna nótáriusnak a tárnoki székre. A kötet sokrétű, pecséttani, numizmatikai, archontológiai, prozopográfiai és művészettörténeti, valamint régészeti kutatásokra is épül. Az olvasó választ kaphat arra, mit szállított Bártfa városa Moszkvába; hogy kerülhetett a diósgyőri pálos kolostorba Perényi címeres padlótégla; miként kerül több magyar címer egy 15. századi konstanzi címertekercsre; hogyan kerül az angol király jelvénye egy terebesi sírkőre; s miként kölcsönzött Perényi János magának a királynénak is. Novák áttekintést ad a família kegyes alapítványairól, vallásos életéről. Perényi János életén keresztül tárja fel a tárnokmesteri hivatal működését is. Kaleidoszkópszerűen mutatja be a Zsigmond-kor báróinak életét a párizsi, velencei és sienai vendégeskedéstől a lengyel követségen át Zsigmond római koronázásáig és egy szentföldi zarándoklatig. A nagypolitika mellett nem feledkezik meg arról, hogyan működik egy uradalom: betekintést nyújt a birtokperekbe, határjárásokba, hatalmaskodásokba. Több idősíkban ábrázolja a família birtokait. A munka továbbgondolásra is késztet. Vajon miről kaphatta a nevét az abaúji erdők közötti Tengerfalva, a Fülekhez tartozó Majom birtok, vagy Vidámtelke? Milyen köveket rejt a terebesi Andrássy-kastély parkja? Van-e jelentősége, hogy a hárpia – a családi címeralak – egy faragványokon jobbra vagy balra néz? Milyen nehézséget okoz a kutatónak, ha 9 Miklóst ad egy család 4 generáción keresztül? Mit árul a pecsétek sorrendje egy sokpecsétes oklevélen? Miről mesélnek a felsőnyárádi pálos kolostor romjai? A szerző a Debreceni Egyetem „Lendület” Magyarország a középkori Európában kutatócsoportjának tudományos munkatársa, a Déri Múzeum muzeológusa. A kötetben saját – több éves kassai, eperjesi, bécsi, lőcsei, varsói – levéltári kutatásainak eredményeit is közzé teszi, s közöl ismeretlen hungarikákat Freiburgtól Ljubljanáig. Munkájára méltán lehet büszke a família ma is élő, „nyalábi” bárói ága.
Tartalomjegyzék:
Előszó Bevezetés A témaválasztás indoklása, célkitűzések A Perényi család a történeti szakirodalomban A forrásbázis és a kutatás módszertanának ismertetése Szuhogy romos várától az arisztokráciáig – a terebesi-ág A Perényiek eredetéről Perényi Péter Lajos király szolgálatában A Zsigmond-hű Péterfiak: Miklós, János és Imre A „csorbakői” Perényi család Imre titkos kancellár – töretlen királyi kegy? Perényi Imre birtokai 1418-ban Rezidenciavizsgálat Az ifjú Perényiek: János és István Az Imrefiak Zsigmond kíséretében Familiárisi hálózat 1428 és 1437: mérföldkövek. Az egyesített birtokok Az Imrefiak szerzeményei: Gömör és Fülek Perényi János, a tárnokmester Perényi szerepe az országos politikában (1437–1446) A kormányzó oldalán (1447–1452) László király szolgálatában (1453–1458) Húsz év tárnokmesterként Családi reprezentáció A terebesi Perényi család címerhasználata síremlékek és pecsétek alapján 1458-ig Kitekintés: laikus vallásosság, építkezések, anyagi kultúra Összegzés Zárszó és köszönet Függelék Bibliográfia Névmutató Képek, térképek jegyzéke Summary
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Tudjon meg többet Elfogadom